Pradaxa Ne Kadar Sürede Etki Eder?

(Pradaxa 110mg Sert Kapsül)

Reklamlar

Pradaxa Ne Kadar Sürede Etki Eder?

İlaç, doktorunuzun tedavi sürecini yönettiği dönemde belirli kontrollerle kullanılır. Bu kontroller esnasında yapılan tetkikler neticesinde ilacın etki edip etmediği hususunda bilgilendirileceksiniz.

İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır. İlaç fiyatları TC Salık Bakanlğı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır. Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.


Pradaxa Nedir Ve Niçin Kullanılır?

Pradaxa ilaç en genel tabiriyle kan sulandırmaya yarayan bir ilaçtır. Kanın sebebi bilinmeyen faktörlerle beraber pıhtılaşması sorunlarında, oluşabilecek kalp ve beyin rahatsızlıklarına karşı kullanılır. Aynı zamanda kalp atış ritminde görülen bazı anormallik durumlarında da hekimler tarafından reçete edilmektedir. Beyne ve kalbe uzanan kan damarlarında pıhtıdan kaynaklanan tıkanmalara karşı erişkin bireyleri korumak amaçlanır. Pradaxa 110 mg 60’lı sert kapsüller açık mavi renge sahiptir. Üretici firmanın ismi şeffaf formda ilacın gövdesine basılmıştır. İlaç blister ambalajlarla paketlenip satışa sunulmuştur.

Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pradaxa 110 mg doktorunuzun reçete edebileceği bir ilaçtır. Eczanelerden reçetesiz bir şekilde temin edilemez. İlacın etkin maddesi dabigatran eteksilat olarak bildirilmiştir. Vücudunuzda kanamaya bağlı sürekli hale gelmiş herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuzun bu durumdan haberdar olması elzemdir. Son dönemlerde yapay kalp kapakçığı ameliyatı geçirmiş iseniz, mutlaka bu durumu doktorunuzla paylaşmalısınız. Pradaxa ilaç tedavisine başlamadan evvel kullanım talimatlarına uyduğunuzdan emin olmalısınız. Reflü, gastrit gibi iltihaba bağlı herhangi bir hastalığın tedavisini almakta iseniz, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızda yaşadığınız bir problem var ise, vücut ağırlığınız 50 kilogramın altına düşmüş ve 70 yaşın üzerinde bir yetişkin iseniz bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla mutlaka istişare etmelisiniz.

Pradaxa Nedir?

Kan pıhtılaşmasına bağlı, kalp ve beyin damarlarınızın tıkanacağı durumlarda inme riskini önlemek amacıyla kullanılan kan sulandırıcı, mavi renkli sert kapsülden oluşan bir ilaçtır. Kısaca doktorların risk grubunda olarak değerlendirdiği hastalara reçete ettiği kan sulandırıcı bir ilaçtır.

Pradaxa Muadili Nedir?

Pradaxa 110 mg sert kapsül kan sulandırıcı ilacın başka marka adı altında satılan bir muadili bulunmuyor. Muadil olarak daha düşük miligrama sahip pradaxa ilaçları reçete edilebilmektedir.

Pradaxa 2020 Fiyatı

Fransız menşeli bu ilacın vergiler dahil son fiyatı 261.03 Türk Lirasıdır.

Pradaxa 2022 Fiyatı

Fransız menşeli bu ilacın vergiler dahil son fiyatı 587.64 Türk Lirasıdır.

Pradaxa Aç Halde Mi Yoksa Tok Halde Mi Kullanılır?

İlacın kullanımı sırasında aç ya da tok olmak herhangi bir önem arz etmemektedir. Fakat yandaş hastalıklarınız sebebiyle başka ilaçlar kullanmaktaysanız, etkileşim ve yan etki açısından eczacınıza danışmalısınız.

Pradaxa Yan Etkileri

İlacın beklenen ve bilinen en büyük etkisi, ani morarma ve kanamalardır. Bu yan etkiyi takip eden bir diğer önemli yan etki ise burun kanamalarıdır. Hemen ardından dışkılamada değişiklikler, bağırsak kanamaları yer almaktadır. Nadir olarak görülen yan etkiler arasında ise en çok bilineni hırıltılı soluk alma ve ciltte pul pul dökülmeler yer almaktadır.

Pradaxa Alkol ile Kullanımı

Alkol ile alınan ilaçların hemen sonrasında beklenen etkin madde etkileşimleri nedeniyle kanama riski artmaktadır. Bu nedenle ilacın kesinlikle alkol ile alımı onaylanmamaktadır.

Pradaxa Nasıl Kullanılır?

Bu ilaç bol su ile birlikte, ilacın dokusuna zarar vermeden (kırma, ikiye bölme), çiğnemeden yutulmalıdır.

Pradaxa Yasaklandı Mı?

Pradaxa ülkemizde sınırlandırılma ve yasak getirilmemiş bir ilaçtır. Fakat ilacın ciddi yan etkileri olması nedeniyle kontrollü bir şekilde reçete edilir.

Pradaxa İlacının Etkin Maddesi Nedir?

İlacın prospektüsünde belirtilen bilgiye göre etkin maddesinin debigatran eteksilat olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

İlaç, doktorunuzun tedavi sürecini yönettiği dönemde belirli kontrollerle kullanılır. Bu kontroller esnasında yapılan tetkikler neticesinde ilacın etki edip etmediği hususunda bilgilendirileceksiniz.

Prodaxa Adet Geciktirir Mi?

Kan sulandırıcı ilaç olan Pradaxa, kadınlarda adet düzensizliği, adet kanamalarında artış veya azalma gibi istenmeyen durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bu durumda mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına başvurulması gerekmektedir.


Reklamlar
İlaç Sınıfı:
  • B - KAN VE KAN YAPICI ORGANLAR
  • B01 ANTİTROMBOTİKLER
  • B01A ANTİTROMBOTİKLER
  • B01AE Direkt trombin inhibitörleri
  • B01AE07 dabigatran
ATC Kodu: B01AE07
Etkin Madde: Dabigatran
Barkodu: 8699693150059
Dozaj / Birim: Mg
Dozaj / Miktar: 110
Ambalaj Miktarı: 60
Menşei Ülke: İthal
Reçete: Normal reçeteli bir ilaçtır.
Geri Ödeme Kodu: A12790

İlaç Fiyatı

587.64 TL (2022-10-19 23:30:18)