Yasmin Tablet Ne Kadar Süre Kullanılır?

(Yasmin 3 Mg/30 Mcg Oral Tablet)

Reklamlar

Yasmin Tablet Ne Kadar Süre Kullanılır?

Yasmin tabletin kullanım süresi, düzenli cinsel yaşamı bulunan kadınlarda gebe kalmaya karar verilen tarihten bir hafta öncesine kadar kullanılmaktadır.

İlaç fiyatlarının belirtilmesi Akılcı İlaç Kullanımına katkı amaçlıdır. İlaç fiyatları TC Salık Bakanlğı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından haftalık olarak yayınlanan listelerden alınmıştır. Fiyatlar güncellenmemiş olabilir.

Yasmin Tablet Nedir Ve Niçin Kullanılır?

İthal ilaçlardan olan Yasmin, blister içerisinde 21 adet tablet bulunan, tabletlerin her birinde 0,03 mg etinilestradiol ve 3 mg drospirenon madde içeren, açık sarı renkte ve altıgen biçiminde ilaçtır. Kadınların kullandığı iki farklı hormon içeren doğum kontrol haplarındandır. Aile planlaması uygulamasında kullanılmaktadır. 

Yasmin Tablet Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Bu hormon ilacının kullanılmaması gereken belli başlı birkaç durum bulunmaktadır. Eğer sizde bu hastalık ve durumların bir veya birkaç tanesini yaşamış iseniz; dikkatli olmalısınız. Bu dikkat edilmesi gereken durumlar ise damar tıkanıklığı yaşamış olmak, karaciğer fonksiyonlarınızda belirgin bozukluklarınız ortaya çıkmış ise, hamile iseniz veya bu durumdan şüphe duyuyor iseniz kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.

Yasmin Tablet Nedir?

Yasmin tablet içerisinde iki farklı hormon barındıran, sarı renge sahip ve altıgen şekilli kadın doğum kontrol hapıdır.

Yasmin Tablet Muadili Nedir?

Yasmin tablet ile aynı etkin maddeye sahip kadın doğum hapları arasında ‘minaya, yazz, drosmax, drosmin, drosetil’ yer alır.

Yasmin Tablet 2020 Fiyatı

Yasmin tabletin son güncel fiyatına ulaşılamamıştır fakat 18.78 Türk Lirası bu ilacın son satış fiyatıdır.

Yasmin Tablet 2022 Fiyatı

Yasmin tabletin son güncel fiyatına ulaşılamamıştır fakat 97.06 Türk Lirası bu ilacın son satış fiyatıdır.

Yasmin Tablet Aç Halde Mi Yoksa Tok Halde Mi Kullanılır?

Doğum kontrol haplarından olan yasminin kullanılması esnasında aç veya tok olmak önem taşımamaktadır lakin mide bulantısını azaltması açısından tok karnına kullanılması önerilmektedir.

Yasmin Tablet Yan Etkileri 

Bu ilacın hastanelerin acil servisine başvurmayı gerektirecek yan etkileri arasında, bacakta uyuşma ve ağrılar yer almaktadır. Buna ilave olarak etkin madde kaynaklı solunum zorluğu ve konuşmada güçlük görülebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı derhal profesyonel destek alınmalıdır. Ayrıca hekiminizi derhal bilgilendirmeniz gereken nadir yan etkiler arasında ise sebebi belli olmayan vajinal kanamalar ve vajina kanamanızın alışılmadık yoğunlukta olmasıdır. Bu etkiler oldukça ciddi olabileceğinden dikkatli davranmak önem arz eder.

Yasmin Tablet Alkol ile Kullanımı

Yasmin’i kullanırken alkol tüketmek bu ilacın etkin maddesinin faaliyetini bozamamaktadır fakat alkol sonrası kusma görülebilir. Bu durumda ilacın etkinliği azalacağından ve doz aşımı yapılamayacağından dolayı alkol ile yasmin kullanılmamalıdır.

Yasmin Tablet Nasıl Kullanılır?

Bu ilaç her gün bir tane olmak üzere 21 gün boyunca kullanılır ve her gün aynı saatte bol su ile tüketmeye özen gösterilmek zorundadır.

Yasmin Tablet Yasaklandı Mı?

Bu doğum kontrol hapının eczanelerde satışına devam edildiği biliniyor.

Yasmin Tablet İlacının Etkin Maddesi Nedir?

İki farklı etkin maddeye sahip olan Yasmin doğum kontrol hapında bulunan etkin maddeler drospirenon ve ethinyl estradiol olduğunu belirtmeliyiz.

Yasmin Tablet Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Bu ilacın etki etme süresi diye bir durum söz konusu olamamaktadır. Yasmin tablet bir ayın 21 günü boyunca kullanılıp bir hafta ara verilerek kullanılmaktadır. Kullanmaya başladıktan ne kadar süre sonra içine boşalmak da problem yaşanıp yaşanmadığı ile ilgili net bir sonuç yoktur.

Yasmin Tablet Adet Geciktirir Mi?

Yasmin tablet kullanılırken kişide herhangi bir adet gecikmesi yaşanmadığı bilgisine ulaşılmıştır.

Yasmin Tablet Kilo Aldırır Mı?

Yasmin tablet ve diğer kadın doğum kontrol haplarının kilo aldırıcı etkisinin olduğu kulaktan dolma yanlış bir bilgidir. Bu tür ilaçların aksine kilo aldırmadığı ve kiloyu koruduğu da araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Yasmin Tablet Ne Kadar Süre Kullanılır?

Yasmin tabletin kullanım süresi, düzenli cinsel yaşamı bulunan kadınlarda gebe kalmaya karar verilen tarihten bir hafta öncesine kadar kullanılmaktadır.


Reklamlar
İlaç Sınıfı:
  • G - ÜROGENİTAL SİSTEM VE CİNSİYET HORMONLARI
  • G03 CİNSİYET HORMONLARI - GENİTAL SİSTEM MODÜLATÖRLERİ
  • G03A SİSTEMİK HORMONAL KONTRASEPTIFLER
  • G03AA Progestogenler ve estrogenler, fixed combinations
  • G03AA12 estradiol + drospirenon
ATC Kodu: G03AA12
Etkin Madde: Estradiol + drospirenon
Barkodu: 8699545096207
Dozaj / Birim: Mg
Dozaj / Miktar: 3+0,03
Ambalaj Miktarı: 21
Menşei Ülke: İthal
Reçete: Normal reçeteli bir ilaçtır.
Geri Ödeme Kodu: Geri Ödemede Değil

İlaç Fiyatı

97.06 (2022-10-20 18:26:41)