Famodin 40 Mg 30 Film Tablet

İlacın Sınıfı:
  • A - SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA
  • A02 MİDE
  • A02B PEPTİK ÜLSER VE GASTRO-ÖZOFAGEAL REFLÜ İLAÇLARI
  • A02BA H2-reseptör antagonistleri
  • A02BA03 famotidin
İlaç Fiyatı: 73.75 ₺
Firma: SANDOZ
ATC Kodu: A02BA03
Etkin Madde: Famotidin
Barkodu: 8699516094171
Dozaj / Birim: Mg
Dozaj / Miktar: 40
Ambalaj Miktar: 30 Film Tablet
Menşei Ülke: Yabancı
Reçete: Normal reçeteli bir ilaçtır.
Geri Ödeme Kodu: A02926
Güncelleme: 2023-12-07 21:08:52

Famodin 40 Mg Nedir Ve Niçin Kullanılır?

Famodin 40 mg Film Tablet’ in etkin maddesi Famotidin’dir. Histamin isimli kimyasalı bloke edip midedeki asit miktarını azaltır. Bu etkin madde asit salınımına karşı uzun süreli ve çok güçlü etkisiyle mide üllseri, ince bağırsak ülserleri ve tekrarlarının önlenmesinde işe yarar. Mide asidi aşırı üretildiğinde yani gastroözofajeal reflünün ve bunun meydana getirdiği yanma, rahatsızlık, ağrı, şişkinlik şikayetlerinin giderilmesinde kullanılır. Aynı zamanda Zollinger Ellison Sendromu ve multipl endokrin adenoma hastalıklarının tedavisinde kullanılır.


Famodin 40 Mg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

• Famotidin’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız sakıncalı olabilir, önerilmez.

•Eğer midenizde kötü huylu tümörden şüpheleniyorsanız veya olduğunu biliyorsanız, ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Çünkü tedavi başlamadan önce bazı tetkiklerin yapılması gerekebilir.

•Böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız, çünkü dozların ayarlanmasına ihtiyaç olabilir.

•İlacı kullanırken iyileştiğinizi düşünseniz dahi doktorun onardığı dozda ve günde kullanmaya devam edin. Tedaviyi yarım bırakmak ya da fazla kullanmak size zarar verebilir.

•İlacı kullanırken mide ekşimesi, göğüste ağrı ve yanma, baş dönmesi, kol ve omuza yayılan ağrı, bulantı, terleme, kusma gibi şikayetler hissederseniz derhal doktorunuza başvurmalısınız. 

•18 yaşından küçüklerin bu ilacı kullanması sakıncalıdır.

•İlaç kullanırken alkol tüketmekten kaçının. Alkol, midenize daha büyük zararlar verebilir.

•Hamilelik döneminde ancak doktorunuzun tavsiye ettiği durumlarda kullanılabilir. Bu ilaç lohusa döneminde anne sütüne geçer ve süt emen bebeğe zararlar verebilir. Emziriyorsanız kullanmayınız. Gebelik ve lohusa dönemlerinde doktora sormadan kullanılması sakıncalıdır.


Famodin 40 Mg Nedir?

Famodin 40 Mg asit salınımına karşı ileri derecede güçlü ve uzun süreli etkisi sayesinde mide-gastrik ülseri ve ince bağırsağın ilk bölümündeki-duodenal ülserlerin kısa süreli tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde kullanılır.


Famodin 40 Mg 2022 Fiyatı

Famodin 40 Mg ilacının satış fiyatı 40.64 TL'dir.


Famodin 40 Mg 2023 Fiyatı

Famodin 40 Mg 30 Film Tablet ilacının 2023 satış fiyatı 73.75 TL'dir.


Famodin 40 Mg Muadili Nedir?

•Duovel 40 Mg 30 Tablet

•Fagastril 20 Mg 60 Tablet

•Famogast 40 Mg 30 Tablet

•Nevofam 40 Mg 30 Tablet

Famodin 40 Mg 2020 Fiyatı

Famodin 40 Mg Tablet ilacının 04.04.2020 tarihinden itibaren fiyatı 19.61₺ olarak belirlenmiştir.


Famodin 40 Mg Aç Halde Mi Yoksa Tok Halde Mi Kullanılır?

Famodin 40 Mg ilacının aç halde ya da tok halde kullanımının bir önemi yoktur.


Famodin 40 Mg Yan Etkileri

İlacı kullanırken mide ekşimesi, göğüste ağrı ve yanma, baş dönmesi, kol ve omuza yayılan ağrı, bulantı, terleme, kusma gibi şikayetler hissederseniz derhal doktorunuza başvurmalısınız. 


Famodin 40 Mg Alkol ile Kullanımı

Famodin 40 Mg’ın alkol ile kullanımı kesinlikle önerilmemektedir.


Famodin 40 Mg Nasıl Kullanılır?

•Yanlış veya aşırı kullanım size zarar vereceği için, bu ilacı kesinlikle doktorunuzun önerdiği şekilde ve dozda kullanmalısınız. Ve her dozu büyük bir bardak su ile birlikte almaya özen göstermelisiniz.

• Peptik ülser tedavisinde kullanıyorsanız: Günlük tek doz önerilir. Geceleri yatmadan önce tek doz olarak 1 kez içilir. Yaklaşık 4 ila 8 hafta olan tedavi süresi, hastanın tedaviye verdiği yanıta göre değişiklikler gösterebilir. Ülserlerin tekrarlamasını önlemen adına günde 1 kez gece yatmadan önce 20 Mg’lık doz içilmeye devam edilebilir.

•Gastroözofajeal reflü tedavisinde kullanıyorsanız : Günde iki kez sabah 20 mg akşam 20 mg olmak üzere iki dozda alınır. Yaklaşık 6 ve 12 hafta bir tedavi süresi vardır. Eğer belirtiler çok daha ciddiyse bu dozlar 40 mg’a çıkabilir. Tedavi süresi yine aynıdır. 

•Zollinger Ellison Sendromu ve multipl endokrin adenoma gibi durumlarda: Başlangıç dozu olarak her 6 saatte 20 mg doz alınması tavsiye edilir. 


Famodin 40 Mg Yasaklandı Mı?

Famodin 40 Mg Enterik Kaplı Tablet ilacının yasaklandığına dair hiçbir duyum yoktur. İlacın eczanelerde satışı devam etmektedir.


Famodin 40 Mg İlacının Etkin Maddesi Nedir?

Famodin 40 mg ilacının etkin maddesi olan Famotidin, orjinal ismiyle Famotidine maddesidir. Milli Tıp Kütüphanesindeki kayıt numarası (CAS No) 76824-35-6 olup, molekül ağırlığı 337.4454 g/mol, formülü ise C8H15N7O2S3’dir.


Famodin 40 Mg Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Famodin 40 Mg ilacı ortalama olarak 2 hafta içerisinde etkisini gösteren bir ilaçtır.


Famodin 40 Mg Adet Geciktirir Mi?

Famodin 40 Mg ilacının adet geciktiriciliğine dair bir bilgi bulunmamaktadır.


Famodin 40 Mg Kilo Aldırır Mı?

Famodin 40 Mg ilacının kilo aldırdığı ya da verdirdiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır.


Famodin 40 Mg Ne Kadar Süre Kullanılır?

Famodin 40 Mg ilacının doktorlar tarafından tavsiye edildiği süre hastalıktan hastalığa değişmektedir. Famodin birden fazla hastalığın tedavisinde kullanıldığı için hangi hastalığa sahip olduğunuza göre doktorunuz gerekli tavsiyeleri tarafınıza uygulayacaktır.