Gyno-tardyferon 80 mg/0.35mg

İlacın Sınıfı:
  • B - KAN VE KAN YAPICI ORGANLAR
  • B03 ANEMİ İLAÇLARI
  • B03A DEMİR
  • B03AD Demir - folik asit kombinasyonları
  • B03AD03 ferrous sulfate + folik asit
İlaç Fiyatı: 40.64 TL ₺
Firma: PIERRE FABRE
ATC Kodu: B03AD03
Etkin Madde: Ferrous sulfate + folik asit
Barkodu: 8699749140027
Dozaj / Birim: Mg
Dozaj / Miktar: 80+0, 35+80
Ambalaj Miktar: 30
Menşei Ülke: Yerli
Reçete: Normal reçeteli bir ilaçtır.
Geri Ödeme Kodu: A03504
Güncelleme: 2022-10-19 23:28:24


Gynotardyferon Nedir Ve Niçin Kullanılır?

Gynotardyferon 80 mg 30 adet olan ilaç, en genel anlamda kişilerin yaşadığı kansızlık tedavileri için kullanılan bir ilaçtır. Kanda bulunan kırmızı kan hücreleri adı verilen yaşamsal olguların, kanda ki eksikliği durumlarında da hekimlerin, anemi tedavisi alması gereken hastalar için reçete ettiği bir ilaçtır. Gynotardyferon adlı bu ilaç yuvarlak formda, pembe renge sahip ve draje halindedir. İlacın içerisinde 80 mg demir elementi vardır. Kutu içerisinde 30 adet draje bulunur.

Gynotardyferon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu ilaç demir eksikliği ve hamilelik sonrası yaşanan folik asit eksikliğinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Gynotardyferon genel olarak kahvaltı yapmadan hemen önce alınmalıdır. Teşhisi konulan anemide bu ilaca başlanmışsa mutlaka çay, kahve ve şarap gibi demir emilimini engelleyen alışkanlıklardan vazgeçilmelidir. Draje formunda bulunan bu ilacın dişlere vereceği zararlar bilinmeli; bu nedenle kesinlikle emme veya çiğneme yoluyla tüketilmemelidir.

Gynotardyferon Nedir?

Anemi ve folik asit eksikliğinde kullanılan demir takviyesi niteliğinde, reçeteli bir ilaçtır. Demir elementinin vücuda takviye edilmesi gereken durumlarda kullanılır. Demir alım diyetine cevap verilmediği ve hastada halsizlik, yorgunluk gibi istenmeyen etkilerin uzun süre devam etmesi durumunda kullanan pembe renkli draje ilaçtır.

Gynotardyferon Muadili Nedir?

Anemi tedavisinde doktorunuzun reçete ettiği bu ilaca eş değer etkin maddeli herhangi bir ilaç daha bulunmamaktadır. 

Gynotardyferon 2020 Fiyatı

İlacın 2020 yılında belirtilen güncel fiyatı 19.33 TL olarak belirlenmiştir.

Gynotardyferon 2022 Fiyatı

İlacın 2022 yılında belirtilen güncel fiyatı 40.64 TL olarak belirlenmiştir.

Gynotardyferon Aç Halde Mi Yoksa Tok Halde Mi Kullanılır?

İlacın demir emilimini artırmak amacıyla kahvaltıdan önce ve aç karnına kullanılması öneriliyor.

Gynotardyferon Yan Etkileri

İlacın yanlış kullanıma bağlı bilinen en büyük yan etkileri arasında ağız içi ülser ve diş sararması yer alıyor. Aynı zamanda kullananların büyük bir kısmında görülen yaygın yan etkisi sık ve sulu ishal olmak, şiddetli kabız, gaita renginde beklenmeyen renk değişiklikleri ve hazımsızlık yer almaktadır.

Gynotardyferon Alkol ile Kullanımı

İlacın alkol ile etkileşiminden doğacak birçok komplikasyonu söz konusu olduğundan alkol ile birlikte kullanımı önerilmemektedir.

Gynotardyferon Nasıl Kullanılır?

İlaç ağız yoluyla kullanılmalıdır. Genel anlamda en etkin olduğu düşünülen sabah saatleri olduğundan kahvaltıdan önce ve aç karnına alınması gereklidir. İleri boyutlara varmayan kansızlıklarda bir adet kullanılır. İlacın oldukça bol suyla kullanılması gerekmektedir.

Gynotardyferon Yasaklandı Mı?

Gynotardyferonun şu anda satışında herhangi bir sorun yoktur. Ülkemizde doktorunuz reçete ettiği takdirde eczanelerden alabilirsiniz.

İlacının Etkin Maddesi Nedir?

Mukoproteoz, demir elementi ve folik asit bileşimleri ilacın etkin maddesini oluşturmaktadır.

Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Bu ilacın tedavi süresi doktorunuz tarafından belirlenmekte olup, kısa sürede tedaviye yanıt vermesi beklenmektedir. Sık sık tam kan sayımlarıyla, ilacın ne kadar etki ettiği doktorunuz tarafından takip edilecektir.

Adet Geciktirir Mi?

Gynotardyferon ilacın, adet döngüsüne etki edecek bilinen herhangi bir geciktirici etkisi bulunmamaktadır.

Kilo Aldırır Mı?

Hastaların büyük bir çoğunluğu demir ilaçların kilo aldırıcı etkisine sahip olduğunu düşünerek, tedaviye tedirgin bir yaklaşım sergilemektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre demir elementinin gynotardyferon ile birlikte takviye edildiği durumlarda, kilo aldırıcı bir özelliğine rastlanılmamıştır.

Ne Kadar Süre Kullanılır?

Demir eksikliği tedavisinde kullanılmaya başlanan gynotardyferon, hekiminizin gerekli tetkikler sonucu öngördüğü süre zarfı boyunca kullanılır. Bu süreç tamamı ile hekiminizin kontrolünde ilerler.