Tarlusal 5 Mg Tablet

İlacın Sınıfı:
  • G - ÜROGENİTAL SİSTEM VE CİNSİYET HORMONLARI
  • G03 CİNSİYET HORMONLARI - GENİTAL SİSTEM MODÜLATÖRLERİ
  • G03D PROGESTOGENLER
  • G03DA Pregnen (4) türevleri
  • G03DA02 medroksiprogesteron
İlaç Adı: Tarlusal 5 Mg Tablet
İlaç Fiyatı: 29.71 ₺
Firma: DEVA HOLDING
ATC Kodu: G03DA02
Etkin Madde: Medroksiprogesteron
Barkodu: 8699525017604
Dozaj / Birim: Mg
Dozaj / Miktar: 5
Ambalaj Miktar: 12
Menşei Ülke: Yerli
Reçete: Normal reçeteli bir ilaçtır.
Geri Ödeme Kodu: A02944
Güncelleme: 2022-10-20 18:16:47

Tarlusal Tablet Nedir Ve Niçin Kullanılır?

Tarlusal tablet her bir adedinde 5 mg etkin madde içeren, herhangi bir koku barındırmayan ve beyaz renkte bir ilaç olarak üretilmiştir. Ambalaj içerisinden çıkan bir bilister içerisinde 12 adet tablet bulunmaktadır. Bu ilacın bir yüzeyinde ‘T’ harfi baskılı halde bulunmaktadır. Bu ilaç hormona bağlı kadınsal hastalıkların tedavisi için hastalara reçete edilebilir. Tarlusalın kullanıldığı hastalıklar ise aşırı adet kanamaları ve adet göremem üzerinedir.

Tarlusal Tablet Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Bu ilacın kesinlikle kullanılmaması gereken hal ve durumlar belirtilmelidir. Bu hal ve durumlar, genital gölgede oluşan kanserler akut veya travmaya bağlı gelişen beyin kanaması öyküsü var ise, karaciğerde gelişmiş herhangi bir fonksiyon bozukluğu söz konusu ise, meme kanseri öyküsü hastada var ise ve damar iltihabı söz konusu ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Tarlusal Tablet Nedir?

Tarlusal tablet, hormonlara bağlı gelişen herhangi bir kadınsal hastalığın tedavisi için üretilmiş, progesteron yüklü bir ilaçtır.

Tarlusal Tablet Muadili Nedir?

Tarlusal tabletin bulunmadığı durumlarda eczacınızın size vereceği ‘farlutal’ adlı ilaç da aynı etkiyi göstereceğinden kullanılabilmektedir.

Tarlusal Tablet 2020 Fiyatı

Hormon tedavisi için kullanılmak üzere üretilmiş bu ilacın eczanelerden temin edilebilir fiyatının 9 Türk Lirası 69 kuruş olduğunu söylemeliyiz.

Tarlusal Tablet 2022 Fiyatı

Hormon tedavisi için kullanılmak üzere üretilmiş bu ilacın eczanelerden temin edilebilir fiyatının 29 Türk Lirası 71 kuruş olduğunu söylemeliyiz.

Tarlusal Tablet Aç Halde Mi Yoksa Tok Halde Mi Kullanılır?

Ağız yoluyla kullanılan bu ilacın kullanıldığı esnada aç veya tok olmanın herhangi bir öneminin olmadığını belirtmekle beraber, yemek sonrası bol suyla alınması daha çok tavsiye edilmektedir.

Tarlusal Tablet Yan Etkileri 

Tarlusal tablet ilacının birden fazla ve ciddiyet taşıyan yan etkisi bulunmaktadır. Bu yan etkiler ise şiddetli kaşıntı yaşamak ve kaşınan bölgenin dökülmeye başlamasıdır. Aynı zamanda nefes alırken zorlanma, anafilaksiye sebebiyet verebilecek dil, boğaz veya yüzde görülen şişliklerdir. Bu yan etkiler oldukça önem arz ettiğinden mutlaka hekime danışılmalıdır.

Tarlusal Tablet Alkol ile Kullanımı

Bu ilacın alkol ile kullanılması veya kullanılmaması ile ilgili herhangi bir veri elde edilemediğinden, kullanmamanın en doğru karar olduğu belirtilmektedir.

Tarlusal Tablet Nasıl Kullanılır?

Doktorunuzun bu ilacı hangi rahatsızlığınız için verdiği bilgisi tamamen size özeldir ve bu ölçülere riayet etmek çok önemlidir. Tarlusal tablet ağız yoluyla kullanıldığından bol su ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Tarlusal Tablet Yasaklandı Mı?

Hormona bağlı hastalıklar kategorisi için üretilmiş bu ilacın eczanelerde satışına devam ettiğini bilmekteyiz.

Tarlusal Tablet İlacının Etkin Maddesi Nedir?

Tarlusal tabletin etkin maddesinin ‘metroksiprogesteron asetat’ olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Tarlusal Tablet Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Bu ilacın etki etme süresinin yaklaşık olarak 3 ay olduğu bilinmekle beraber, size özel tedavi sistemine uyum sağlamanız gerekmektedir.

Tarlusal Tablet Adet Geciktirir Mi?

Tarlusal 5 Mg tablet adet düzenini bozucu herhangi bir etkiye neden olmamaktadır.

Tarlusal Tablet Kilo Aldırır Mı?

Bu ilaç hormon tedavilerinde kullanılması dolayısıyla bazı kişilerde ödem yapabilmektedir. Fakat ilacın kullanım süresi boyunca tuz tüketimini azaltmak, bol su içmek ve ufak egzersiz hareketleri ile kilo aldırıcı özelliğinden korunulabilinir.

Tarlusal Tablet Ne Kadar Süre Kullanılır?

Bu ilacın kullanım süresi, hekiminiz tarafından düzenli kontroller eşliğinde belirlenebilmektedir.